معایب کانکس

معایب کانکس

معایب کانکس

خریداران به دنبال منبعی هستند که بصورت بیطرفانه معایب کانکس و سازه های پیش ساخته را مورد برسی قرار داده باشد. از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله به برسی معایب کانکس و دیدگاه های مطرح شده در این رابطه به گونه ای کاملا بیطرفانه بپردازیم. چرا که هر چیزی در کنار مزایای فراوان دارای معایب یا به عبارتی هزینه های فرصت است. که با انتخاب آن گزینه های دیگر کنار می روند.

معایب عمومی

منظور از معایب عمومی کانکس نکاتی است. که در تمام کاربری ها از جمله مسکونی، ویلایی، فروشگاهی، نگهبانی و کانکس اداری، سرویس بهداشتی ممکن است وجود داشته باشد. و نوع کاربری آن تاثیری بر کلیت موضوع ندارد.

  • از مهم ترین این موارد می توان به وجود محدودیت در ابعاد بزرگ برای جابجایی و حمل در جاده ها اشاره کرد. که این موضوع تا حد خوبی از طریق ساخت چند تکه سازه حل شده است. اما در برخی موارد اجرای پلان ها با اشکال غیر متعارف با محدودیت های حمل روبرو می شود.
  • از دیگر مواردی که به حمل و محدودیت های آن وابسته است جداره های بزرگ شیشه ای است. که ممکن بوده در حالت حمل دچار شکستگی و خطر آفرینی شوند.
  • نکته بعدی که می توان جز معایب کانکس بشمار آورد. اجرا اشکال خاص یا مصالحی خاص برای فرم کلی و نمای سازه بوده که ممکن است. با روش های سنتی بنایی بتوان اجرا نمود. اما به علت محدودیت نتوان آنها را با ساندویچ پانل و یا با کانکس اجرا نمود.
  • یکی دیگر از مواردی که به عنوان معایب کانکس بصورت عمومی از آن یاد می شود. کاهش قیمت آن در هنگام فروش مجدد بعنوان دست دوم است. زیرا بطور روتین کانکس دست دوم دارای کاهش قیمت 30 درصدی نسبت به قیمت نو خواهد بود.

معایب کانکس ویلایی

  • نمي توان ساختمان هاي بلند مرتبه اي را با استفاده از اين روش احداث نمود. و حداکثر دو طبقه بصورت دوبلکس ماکزيمم تعداد طبقاتي است. که مي توان با کانکس ويلایی احداث نمود.
  • از ديگر معايب آن مي توان به نداشتن سيستم نظارتي از طرف نظام مهندسي اشاره کرد. چرا که زير مجموعه نظام نبوده و مهندسين ناظر پروژه هاي کانکس ويلايي از طرف توليد کننده مي باشند. اما بهتر است که ناظر فردي خارج از مجموعه بوده که بر روند توليد نظارت کامل و گزارش کار کاملي را از نظارت خود در پايان کار ارائه و مسئوليت هاي بعدي را عهده دار باشد.
  • عمر کانکس ويلايي بخصوص ویلاهای پیش ساخته ای که با ساندویچ پانل ساخته شده باشند. به طور ميانگين از 20 تا 35 سال از طرف توليد کنندگان اعلام مي شود. در مقايسه با ساختمان بنايي کمتر است. چرا که ساختمان هاي ساخته شده با روش سنتي گاها بيش از 50 سال و حتي بيشتر عمر مي کنند.

معایب کانکس چوبی

کانکس چوبی و معایب آن را از این جهت بصورت جدا گانه آوردیم. که دارای ویژگی های منحصر به فرد و همچنین معایب منحصر به فردی است. استفاده از چوب بعنوان یک مصالح طبیعی در مزایا و زیبایی بی نهایت بالای آن دارای سه نکته یا امتیاز منفی بوده که جز معایب آن بشمار می رود.

  • در کشور ایران که از نظر مساحت دارای پوشش جنگلی کمی نسبت به مساحت کل آن است قیمت چوب و تهیه آن باعث افزایش بسیار زیاد قیمت کانکس می گردد.
  • مقاوم سازی چوبها برای اینکه دچار فرسایش و پوسیدگی نشوند و همچنین حشرات به آنها نفوذ نکنند. نیازمند انجام مراحل و عملیات های مقاوم سازی بوده که آن نیز باعث بیشتر شدن قیمت کل خواهد شد.
  • معایب کانکس چوبی اشتعال پذیر بودن یا به عبارتی مقاومت بسیار پایین در برابر شعله آتش است. که این جزء موارد اصلی موارد در معایب این نوع سازه بشمار می رود.