کانکس کانتینر

کانکس کانتینر

کانکس کانتینر در حقیقت جعبه ای فلزی است که برای تعبیه بار در داخل آن ساخته می شود تا بتوان به راحت ترین شکل ممکن حمل شود. این محصول با ابعاد و اندازه مشخص و استانداری ساخته می شود.

بدنه کانکس کانتینر کانکس کارراد  از فلز می باشد و کف آن با استفاده از پالت ها (چوب روغن اندود) پوشیده می شود. برای جلوگیری از زنگ زدگی بدنه بیرونی را ضد زنگ زده و عایق کاری می کنند. کانکس کانتینر قابلیت جابجایی با قطار، کشتی و هواپیما را دارند.

با توجه به نقش بالای کانکس  کانتینر در حمل و نقل، خرید کانکس های کانتیِنر استاندارد همواره مورد توجه شرکت های حمل و نقل بوده است. با اینکه شرکت های بسیاری در حال تولید هستند ولی کیفیت محصول تولیدی در کانکس کارراد  نه تنها قابل رقابت با تمام شرکت ها بوده بلکه با توجه به استاندارد رعایت شده مزیت های عمده ای نیز نسبت به سایر شرکت های دیگر دارد.

کانکس کارراد  یکی از بزرگترین تولید کننده های کانتینر و کانکس در ایران می باشJد. این شرکت توان تولید کانتینر با ابعاد ۲۰ فوت و ۴۰ فوت را دارد که بنا بر درخواست مشتریان می تواند تولید و تحویل نماید. و در صورت درخواست مشتریان برای ابعاد ۲۰ فوت و ۴۰ فوت، این شرکت می تواند اقدام به ساخت و تحویل نماید.

با توجه به اینکه مساله جوشکاری در ساخت کانتینر بسیار مهم می باشد، فرآیند جوشکاری، طبق اصل جوشکاری و با تأیید کنترل کیفیت واحد QC اجرا می شود .

چرا در حمل کالا بصورت دریایی از کانکس کانتینر استفاده می شود؟

زیرا  دارای بدنه فولادی با ضخامت سه میلیمتر بوده و با درب های آبند شده مانع از آسیب دیدن کالا های درون خود می شود و همچنین مانع از رسیدن رطوبت و یا آب به داخل فضای خود می شوند.اما این تنها دلیل استفاده از کانکس کانتینر در این صنعت نیست و دلایل مهم دیگری نیز باعث این کار می گردند از جمله بارگیری و تخلیه سریع کشتی، انبار کردن و روی هم چیدن راحت کانتینر ها، شمارش راحت کالا ها و مشخص شدن مقدار محصول حمل شده ، امنیت کالا در برابر سرقت، کاهش هزینه های بسته بندی و انبار داری، تسریع در انجام امور بازرگانی و گمرکی تنها بخشی از مزایای استفاده از این جعبه های فلزی می باشد. اما اگر بخواهیم بطور خلاصه بگوییم کاهش هزینه های حمل کالا، کاهش تلفات محصول در هنگام حمل، سرعت بالا در بارگیری، تخلیه، آمارگیری و حمل کالا اصلی ترین مزایا و دلایل استفاده از کانکس کانتینر می باشند.

تاریخچه کانکس کانتینر:

تولد و حمل کالا به سبک امروزی به سالهای ۱۹۵۰ باز می گردد که شخصی بنام مالکو مکلین که خود یک راننده کامیون بود ابتدا آن را مطرح و ایده اش را به مرحله اجرا گذاشت. مکلین با مشاهده مشکلات زیادی که برای حمل کالا تویط کشتی رانی در بنادر وجود داشت به این فکر افتاد که یک سازه با استاندارد ها و ابعاد مشخص را برای این منظور طراحی و تولید کند. او ابتدا یک کشتی بخاری را مجهز به سیستم بارگیری و تخلیه کانتینر نمود و پس از موفقیت در این امر اقدام به خرید دو شرکت کشتی رانی نمود. سپس اروپا را نیز از این امر مطلع کرده و رسما در سال ۱۹۶۰ عملیات کانتینراسیون در حمل و نقل کالا شکل گرفت و تمامی خطوط کشتیرانی از این ابزار برای حمل و نقل و صادرات استفاده کردند.

سازمان ISO

شکل گیری سازمان ISO متشکل از نمایندگان کشور های مختلف برای استاندارد سازی حمل و نقل کالا از سرار سر جهان می باشد که در سال ۱۹۴۷ شکل گرفت و هر کانتینر برای اینکه بتواند در عملیات کانتینراسیون مورد استفاده قرار گیرد می بایست مجوز لازم را از این سازمان دریافت کرده باشد.

کانکس کانتینر را چه کشوری تولید می کند؟

در گذشته اکثر کانکس های کانتینر تولید کشور آمریکا، ژاپن و روسیه بودند اما امروزه تمامی کانکس های کانتینر تولید کشور چین بوده و کمتر تولید کشور های دیگر به چشم می خورد اما تولید آنها به این سادگی ها نبوده و تحت نظارت سازمان حمل و نقل جهانی می باشد که پس از اتمام مرحله تولید مورد برسی و می بایست بتواند استاندارد و مجوز حمل از این سازمان را دریافت کند که مستلزم رعایت اصول فنی و امنیتی در تولید و کیفیت متریال بکار رفته می باشد.

برگ سبز کانکس کانتینر

همانگونه که پیشتر گفته شد هر کدام پس از تولید می بایست موفق به کسب تاییدیه یا همان استاندارد جهت استفاده برای حمل و نقل گردد که در این هنگام برگه ای به عنوان پروانه یا همان استاندارد تولید برای آن صادر می گردد که به برگه سبز کانتینر شهرت دارد. در این برگه اطلاعات تولید، سال تولید، ابعاد و تاریخ انقضای پروانه ذکر شده است و به نوعی سند کانکس کانتینر محسوب می شود.