کانکس مخابراتی

کانکس های مخابراتی

کانکس های مخابراتی از محصولات پر فروش شرکت کانکس کار راد است. کانکس های مخابراتی برای قرار دادن دستگاه ها و تجهیزات مخابراتی و اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرد. این کانکس ها به کانکس های مخابراتی BTS نیز معروف هستند و دلیل آن بخاطر قرار گرفتن در کنار دکل های BTS است.

کانکس های مخابراتی را باید به گونه ای طراحی و ساخت که کوچکترین رطوبت و گرد و خاک به داخل کانکس وارد نشود و برای این منظور تمامی منفذهای آن توسط لاستیک های مخصوص آب بندی می نمایند. گرد و خاک و رطوبت می تواند کارکرد دستگاه های مخابراتی را مختل کرده اشکال در کار به وجود بیاورد .

برخی از  گرد و غبار های فلزی که خاصیت رسانایی نیز دارند خطرناک بوده و می توانند با بالا بردن حرارت بر اثر مصرف زیاد برق خطر آتش سوزی را بوجود آورد .

رطوبت نیز باعث سولفاته شدن قطعات مسی شده و همین سولفاته سبب می شود قطعات مسی که دارای رسانایی بالایی هستند رسانا بودن خود را از محل اتصالات از دست بدهند .

همین دو عامل باعث می شود در کارکرد کانکس های مخابراتی اخلال به وجود آید. از این رو لاستیک های آب بند براحتی مانع ورود هر در عامل به داخل کانکس می شود.

مشخصات فنی کانکس های مخابراتی

  • بدنه ی کانکس های مخابراتی را معمولاً از جنس ساندویچ پانل می سازند.
  • ساندویچ پانل ها بهترین انتخاب برای این سازه ها می باشند. زیرا عایق آن بسیار عالی بوده و بیشترین مقاومت را نسبت به ورود گرما یا سرما به داخل کانکس  دارد. و باید دانسیته ی عایق پلی اورتان بکار رفته در آن ۴۰ باشد.
  • حداقل ضخامت برای ساندویچ پانل های بکار رفته  ۸ تا ۱۰ سانتی متر است.
  • برای عایق نمودن بهتر این سازه ها درب آن را نیز از ساندویچ پانل انتخاب می کنند.
  • کانکس های مخابراتی را بدون پنجره می سازند .
  • گرمای زیاد در تابستان و سرمای زیاد در زمستان سبب می شود که کارکرد تجهیزات الکترونیکی با مشکل مواجه شود . از این رو لازم است دمای داخل کانکس را در حدود ۲۰ درجه سانتیگراد حفظ کرد .
  • برای خنک کردن و گرم نمودن داخل کانکس و تجهیزات موجود در فصل تابستان و یا زمستان از یک کولر گازی بهره برده می شود . کولر های گازی اسپیلت بهترین انتخاب برای این مورد هستند .
  • در کانکس های مخابراتی سیستمی قرار داده شده است که در صورت بروز آتش سوزی و دریافت آلارم دود و یا گرما برق ورودی به قطعات الکترونیکی قطع شده و بسرعت هوای داخل کانکس توسط مکنده های قوی خارج شده و جای آن را گاز منوکسید کربن که در محفظه ای ذخیره شده است پر می نماید. و به همین سرعت آتش خاموش می شود.
  • تمامی این مراحل باید کمتر از ۱۰ ثانیه بطول بی انجامد. لاستیک های دور درب نیز در این کار که مانع ورود اکسیژن می شوند کارکرد هستند.

ابعاد کانکس های مخابراتی:

ابعاد کانکس های مخابراتی  ۲٫۵ * ۳ متر است . و ارتفاع آن را نیز ۳ متر انتخاب می نمایند. و سقف آن را بصورت شیب یکطرفه در جهت خلاف درب در نظر می گیرند.و معمولاً رنگ کانکس خاکستری مات انتخاب می شود .

 لازم به ذکر است این ابعاد در صورت درخواست مشتری (مخابرات) بزرگتر ساخته می شوند. و یا می توان رنگ آن ها را به شکل محیط اطراف رنگ آمیزی نمود، که بهترین استتار برای نصب در بیابان ها و جنگل ها است.

کانکس های مخابراتی به همراه آنتن مجاورش بسیار قدرتمند هستند. آنتن مخابراتی بهمراه کانکس مخابراتی می توانند در صورت مسطح بودن زمین منطقه ای تا شعاع ۱۸ تا ۳۵ کیلومتر را پوشش دهند. و با انجام تمهیداتی این مسافت افزایش می یابد.

لازم به ذکر است دکل های مخابراتی برای سلامتی انسان ضرر دارند. و بهتر است دکل های آن ها با فاصله ی ۲۵۰ تا ۳۵۰ متری از خانه های مسکونی نصب شوند تا این خطر به حداقل ممکن برسد . البته هنوز بصورت رسمی در هیچ جا این خطر ثابت نشده است . و عوارض آن بسرعت خود را نشان نمی دهند .