نصب کانکس

نصب کانکس

نصب کانکس

نصب کانکس در محل دارای شرایط و استانداردهای مختلفی بوده که خود از نکات مهمی میباشد. تا کانکس را در هنگام باد و طوفان های شدید در جای خود محکم نگاه دارد. به دلیل پرسش های زیادی که در رابطه با زیر سازی کانکس و نحوه صحیح نصب آن از طرف خریداران مطرح میشود. بنا بر آن شدیم تا در این مطلب به تشریح آن بپردازیم با کانکس کارراد همراه باشید.

اصول اولیه نصب کانکس

اصلی ترین نکته در نصب کانکس استقرار آن بر روی یک سطح صاف و تراز میباشد. به گونه ای که نقطه ثقل آن که همان شاسی کانکس است. بخوبی بر روی سطح قرار گرفته و بار حاصل از وزن کانکس را به پایین بصورت مستقیم انتقال دهد. شاید بتوان گفت با رعایت کامل این شرط از 70 درصد امکان واژگونی یا سقوط سازه به راحتی می توان جلوگیری نمود. که متاسفانه در اکثر مواقع به درستی رعایت نمی شود.

نصب کانکس بر روی خرپا

در بعضی از پروژه ها بخصوص پروژه های عمرانی مرتبط با ساختمان سازی و بلند مرتبه سازی، به دلیل گود برداری و کمبود فضای کافی برای تجهیز کارگاه، با اخذ مجوز از شهرداری خرپاهایی را در پیاده رو ایجاد نمود. تا بتوان کانکس را بر روی این خرپا ها نصب نمود. در این حالت بایستی نوع و نحوه اتصال خرپاها با توجه به وزن کانکس محاسبه و به صورتی اصولی اجرا شود. و همچنین صفحه هایی برای جوش یا پیچ کردن شاسی کانکس به سطح بالای خرپاها تعبیه گردد.

این صفحه ها باید در فواصل 2 متر برای کانکس های کوچک در حدود 6 متر طول و برای کانکس های بزرگ که دارای طول بیش از 6 متر هستند. هر 3 متر دو صفحه بصورت موازی جهت اتصال شاسی کانکس به خرپا داشته باشند. از آنجایی که این سازه ها معمولا کانکس کارگاهی یا دفاتر مهندسینی هستند. که بر روی پیاده رو  و در واقع محل تردد افراد نصب گردیده و از طرفی به دلیل ارتفاع آنها در معرض مستقیم باد نیز قرار دارند. نصب و اتصال صحیح آنها بسیار اهمیت دارد. تا از حوادث ناگوار ناشی از سقوط سازه جلوگیری شود.

نصب کانکس در سطح های شیبدار

در سطوح شیبدار به هیچ وجه نباید نصب کانکس انجام داد. چرا که علاوه بر آسیب رساندن کلی به کانکس سبب آسیب های جسمی می شود. قبل از سفارش کانکس اگر سطح مورد نظر شیب بیشتر از 10 درجه داشته باشد. باید سطح را صاف کرده و با سازه های آهنی و بتنی صفحه ای صاف جهت نصب کانکس در محل ایجاد نمایید. آنچه در نصب کانکس در محل های شیبدار حائز اهمیت است. نصب دقیق کانکس بر روی صفحه و بستن محکم آن و سپس جوشکاری در بخش های اتصال است. توجه به تمامی نکات ایمنی در اینگونه از کانکس ها بسیار مهم است.

نصب کانکس در ارتفاع

برای نصب کانکس در ارتفاع باید ابتدا پایه ها و ستونهایی که قرار است کانکس بر روی آنها قرار گیرد. به صورت اصولی و استاندارد به صفحه ستونهایی که در زمین تعبیه شده است متصل گردد. برای کار گذاشتن این صفحه ستونها نیاز مند محاسبات دقیق بوده و ابعاد آن با توجه به ارتفاع ستونها و نوع خاک زمین مشخص میگردد. و پس از حفر زمین آرماتورها کار گذاشته شده و بتن ریزی انجام میگردد. سپس ستونها بر روی این پایه ها قرار گرفته و با پیچ و مهره و یا با استفاده از جوش به آن متصل میگردند.

نکته قابل توجه برای نصب کانکس در ارتفاع، اینکه در صورتی که ارتفاع ستونها بیش از 2.5 متر باشد. می بایست برای استقامت بیشتر آنها از بادبند نیز استفاده شود. تا وزن کانکس را بخوبی تحمل کرده و بار آن را به زمین انتقال دهند. در نهایت خود سازه نیز به این ستونها و یا کلاف بالایی آنها متصل شده و با پیچ یا جوش مهار میگردد. تا در هنگام باد های شدید سازه مستحکم در جای خود باقی بماند. هرچه ارتفاع بیشتر باشد. باید ستونها و بادبندها از نوع مقاوم تری انتخاب شوند.

نصب کانکس در ارتفاعات

یکی از دشوارترین مکانها برای نصب کانکس، مکانهایی در ارتفاعات است. در ابتدا باید پایه و ستونهایی که سازه بر روی آن قرار میگیرد را طبق آمار و محاسبات دقیق طراحی و ساخت. و سپس باید آنها را بر صفحه ای که در زمین تعبیه شده است. متصل کرد. نکته مهم در نصب کانکس در ارتفاعات بیش از 2.5 متر استفاده از باد بند جهت افزایش استقامت و تعادل وزن کانکس است. و هرچه ارتفاع بیشتر شود. باید استقامت سازه و باد بندها افزایش یابد. تا در برابر باد های شدید، سازه در محل نصب خود باقی بماند. و فرد داخل آن احساس امنیت و راحتی داشته باشد.

نصب کانکس در سطوح غیر مسطح

در برخی مورد مانند کانکس ویلایی یا در مواقعی که کارگاه عمرانی در مناطق کوهستانی قرار دارد. به دلیل شیب دامنه نمیتوان کانکس را روی سطح قرار داد. برای این منظور از یک کرسی چینی با استفاده از ملات ماسه سیمان و سنگ یا بلوک استفاده میشود. تا سطح صاف و همواری را جهت استقرار کانکس ایجاد نمایند.

بهتر است در هنگام کرسی چینی حداقل چهار صفحه ستون که در عمق کرسی چینی به وسیله میلگرد متصل است. تعبیه شود. تا پس از قرار گیری و نصب کانکس بر روی کرسی بتوان آن را از چهار طرف اصلی مهار نمود. این کار کانکس را در برابر باد و طوفان های شدید نیز مقاوم میکند. در سطوح شیبدار با شیب بیش از 15 درجه قبل از ایجاد سطحی تراز و مسطح به هیچ عنوان سازه را به حال خود رها نکنید. چرا که بطور قطع دچار واژگونی خواهد شد.

امروزه افراد به دلایل بسیاری از کانکس برای موارد متفاوتی همچون کانکس ویلایی، کانکس نگهبانی، بیمارستان های صحرایی و غیره استفاده میکنند. که نصب کانکس از مهم ترین و آخرین مرحله ساخت کانکس به شمار می آید. نصب کانکس اصولا توسط فردی از شرکت سازنده انجام میشود. ولی در مواردی این کار توسط فرد متخصص صورت میگیرد که در این مقاله به نصب تعدادی از انواع کانکس میپردازیم.

کانکس اجرا و نصب در محل

کانکس اجرا در محل به کانکس دو قلو، کانکس تک قلو و کانکس چند قلو گفته میشود. که در کارگاه و یا کارخانه طراحی و ساخته میشود. و برای نصب در محل آماده میگردد. و با استفاده از تریلر به محل مورد نظر منتقل میشود. بزرگ ترین ویژگی مثبت استفاده از کانکس های نصبی در محل قابلیت جداسازی آن و اتصال مجدد در مقصد است. که اصولا در موارد صعب العبور که امکان انتقال آن وجود ندارد. قطعات در کارگاه جدا شده و سپس در مقصد عمل اتصال صورت میگیرد.

نصب کانکس در محل

برخی از شرکتهایی که اقدام به ساخت انواع کانکس می کنند. جهت افزایش رضایت مشتری، مراحل طراحی و ساخت کانکس را در کارگاه انجام میدهند. و سپس آن را جهت نصب به محل مورد نظر مشتری انتقال میدهند. و پس از نصب دقیق عایق کاری و پوشش های خارجی و داخلی بدنه کانکس را در محل انجام میدهند.

نصب کانکس ویلایی

به طور کلی کف تمامی محصولات کانکس کارراد از نوع تیر آهن است. که به علت مقاومت و وزن زیاد قسمت پایینی کانکس، بنا به صورت پایداری بر روی سطح زمین خواهد نشست. و نیازی به نصب یا زیر سازی خاصی ندارد. اما بنا به شرایط اقلیمی مناطق و سلیقه خریداران به صورت شخصی میتوان یک کرسی چینی و یک تراس زیبا برای قرار محل قرار گیری آن تعبیه نمود. که از طریق چند پله به سطح زمین ارتباط پیدا کند.

ارتفاع و مساحت این کرسی چینی کاملا اختیاری و سلیقه ای بوده و استاندارد خاصی ندارد. ولی به صورت پیش فرض ارتفاع 50 تا 60 سانتیمتری با 3 پله یا 4 پله مناسب میباشد. میتوان جلوی آن نیز یک مسیر با سنگ فرش ایجاد نمود. و یا حتی یک آلاچیق نیز در کنار آن تعبیه کرد. اولین نکته در این زمینه کف سازی کانکس است. که از تیر آهن به دلیل مقاومت و وزن زیاد آن استفاده میشود. و سپس کانکس در محل مورد نظر نصب شده و جهت زیبایی میتوان از کرسی چینی و یا یک تراس در محل استفاده کرد. که کانکس در ارتفاع بین 50 تا 60 سانتیمتر که دارای 3 تا 4 عدد پله داشته و قسمت جلویی سنگ فرش بوده و آلاچیقی در آنجا تعبیه شده است قرار گیرد.

نصب کیوسک نگهبانی

همانطور که می دانیم نصب کانکس برای جلوگیری از لرزشها یا واژگونی سازه در هنگام طوفان بوده و این نیز رابطه مستقیمی با ابعاد و وزن کانکس خواهد داشت. به عبارتی هرچه وزن و مساحت بنای پیش ساخته بزرگتر و بیشتر باشد. احتمال واژگونی آن کمتر و برعکس این موضوع نیز صادق است. از آنجایی که کانکس نگهبانی کوچکترین عضو از سازه های پیش ساخته است. بیشتر از موارد دیگر در خطر واژگونی بوده چرا که هم مساحت کمی دارد. و هم وزن آن نیز به همین نسبت کم خواهد بود. و این امر باعث آسیب پذیر بودن آن در مکانهایی که دور تا دور آن خالی و در معرض برخورد مستقیم بادهای شدید یا طوفان خواهد بود.

از این رو پیشنهاد میکنیم اگر دور تا دور کانکس نگهبانی دیواری وجود ندارد. حتمان آن را از شاسی به یک صفحه ستون متصل نموده و از این طریق آن را در محل نصب کنید. حدالمقدور از چند نقطه در جهات مختلف بهتر است که این مهار بندی برای نصب مطمئن تر انجام گیرد. بارها پس از وقوع طوفان یا بادهای شدید شاهد خبرهایی مبنی بر واژگون شدن کانکس و حادثه آفرینی آن در خبرگزاری ها بوده ایم. که نتیجه نصب کانکس به شکلی غیر اصولی و ناکارآمد بوده. از این رو بر آن شدیم تا در طی یک مقاله به نکات مهم و قابل توجهی که می بایست پس از انتقال و در حین استقرار کانکس رعایت شود اشاره کنیم. که خریداران و صاحبان کانکس با مراجعه به آن منبعی اصولی برای نصب کانکس خود در اختیار داشته باشند. 

یکی از موارد استفاده از کانکس برای اسکان موقت نگهبان در پارکها و مجتمع ها میباشد. اصولا در طراحی و ساخت کانکس به مقاوم بودن آن در برابر طوفان، سیل می اندیشند. و از طرفی وزن کانکس با مقاومت آن رابطه مستقیمی داشته و از آنجایی که کانکس نگهبانی از سبک ترین کانکس است. باید حتما دور کانکس نگهبانی دیواری کشیده شود. تا در زمان سیل و طوفان کمترین آسیب به آن وارد شود.