مراحل ساخت کانکس

مراحل ساخت کانکس

مراحل ساخت کانکس

مراحل ساخت کانکس و فرآیندی که یک سازه پیش ساخته از مرحله درخواست خریدار تا تحویل محصول طی میکند در سیستم کانکس کارراد موضوع این مطلب ما میباشد و تلاش شده که خریداران عزیز را با نحوه سفارش و تحویل کالای خود در این سیستم آشنا کنیم.

سفارش کانکس

این مرحله در واقع با اولین تماس خریدار شروع میشود. مشاوران پس از دریافت درخواستهای ایشان و برسی نیازهای اصلی، ترتیب یک جلسه حضوری را با ایشان میدهند. در جلسه حضوری پیشنهادهای خود را به خریدار ارائه میکنند. و درباره کمیت و کیفیتهای مورد نیاز در کانکس صحبتهایی به میان می آید. اگر در این مرحله نمونه های موجود و طرحهای از پیش آماده شده جوابگوی نیاز ایشان باشد که کار تمام است. اما در صورتی که این اتفاق نیفتد سفارش کانکس ایشان به مرحله طراحی اختصاصی ارجاع داده میشود.

مراحل ساخت و طراحی کانکس

این مرحله با توجه به اطلاعات به دست آمده از صحبتهای خریدار و نیاز ایشان از کانکس مورد در خواست خود صورت میگیرد و به گونه ای طراحی کانکس مرحله پیش تولید به حساب می آید. این امر توسط مهندسین طراح با نرم افزار های کامپیوتری و در دو بخش طراحی دو بعدی و سه بعدی انجام میگیرد. که پس از تائید طرح سه بعدی کانکس توسط خریدار، نقشه های دو بعدی و دیتیلهای فنی آن نیز ترسیم و در قالب یک لوح فشرده یا پروپوزال ارائه میگردد.

مراحل ساخت و تولید کانکس

در این مرحله نقشه و طرحها توسط خریدار تایید شده و با ضمیمه دستور ساخت به سالن تولید ارجاع داده میشود. مدیر تولید پس از برسی نقشه، دستور ساخت را امضا و ناظر و مجریان تولید کانکس را مشخص میکند. هر کانکس دارای یک ناظر یا سرپرست تولید به همراه تیم مجری و تکنسینهای فنی میباشد. که تحت نظارت و امر او به ساخت و تولید کانکس مطابق با نقشه های فنی میکنند. تولید خود شامل مراحل زیر میباشد:

ساخت اسکلت کانکس: این مرحله در واقع ساخت استراکچر و استخوان بندی اصلی کانکس بوده که به آن اسکلت کانکس میگویند. این بخش بیشتر شامل عملیات برش کاری و جوش کاری آهن آلات و اتصال آنها مطابق نقشه های اجرایی ترسیم شده میباشد. خود اسکلت از دو بخش اصلی با نامهای شاسی و استراکچر تشکیل شده که معمولا شاسی از تیر آهن و استراکچر از نوع پروفیلهای آهنی میباشد. البته در موارد کمی نیز ممکن است از نبشی و ناودانی نیز در اسکلت استفاده شود.

تمامی موارد مهم متصل تعداد قیدها و محل قرار گیری آنها به همراه نحوه قرار گیری شاسی و اتصال تیر آهنها در نقشه مشخص و مجریان می بایست بر همان اساس کار را اجرا کنند. پس از اتمام اسکلت کانکس و تائید مدیر تولید کانکس برای مقاوم سازی در برابر فرسایش آغشته به ضد زنگ میگردد. به طوری که تمامی قیدهای اصلی، فرعی و اتصالات آن را پوشش دهد. البته ناگفته نماند تمامی اسکلتها به این گونه بوده و بعضا به صورت پیچ و مهره ای یا دارای جزئیات اختصاصی بوده که از حالت روتین خارج است و در چنین مواردی نظارت بر عهده شخص طراح خواهد بود.

تزئین کانکس: این مرحله مانند مرحله نازک کاری در ساختمان بوده که به تزئین کانکس معروف میباشد. این بخش نوبت نصب دربها و پنجره ها، پوشش داخلی و خارجی کانکس، عایق بندی و درزگیری، اجرای کف و کف پوش، سیم کشی و نصب چراغهای داخلی و خارجی، نصب کلید و پریز، و بسیاری از جزئیات و تزئینات دیگر میباشد. در برخی کانکس ها که نیاز به تجهیز کردن آنها بوده مانند کانکس فست فود یا کانکس کافی شاپ، تجهیزات آنها نیز در این مرحله نصب و اگر کانکس دارای سرویس بهداشتی و آشپزخانه باشد، نیز مراحل لوله کشی و نصب شیرآلات و دیگر متعلقات آنها نیز انجام میگیرد.

رنگ آمیزی کانکس: البته باید گفت که تمامی کانکس ها نیاز به رنگ آمیزی ندارند و برخی مانند نوع کامپوزیت که خود از پنلهای پیش رنگ شده آلومینیومی ساخته میشود، جز این دسته از کار میباشد. و یا در برخی موارد رنگ آمیزی کانکس شامل رنگ قسمتهایی میباشد که قیدهای اسکلت در نما مشخص بوده که در مراحل ساخت کانکس به این نوع کانکس استراکچر اکسپوز گفته میشود. در برخی موارد نیز رنگ آمیزی در جلا دادن به نمای خارجی بوده که این مورد مختص کانکس هایی میباشد که در نمای آنها از چوب استفاده میشود و در نهایت برای مقاوم سازی و زیبایی بیشتر نمای کار چوبها را با مواد مختلفی جلا میدهند.

تحویل کانکس

در این بخش مراحل ساخت کانکس به پایان رسیده و کار آماده تحویل به مشتری میباشد. در بیش از 90 درصد مواقع تحویل درب کارخانه بوده و خریدار خود کانکس را به محل مورد نظر حمل خواهد کرد. اما در برخی موارد به خصوص در مورد کانکس ویلایی یا کانکس مسکونی که دارای ابعاد بزرگ بوده و یا به صورت کانکس چند قلو ساخته شده می بایست از طرف تولید کننده تکنسینهای فنی جهت نصب کانکس در محل مورد نظر خریدار ارسال گردد. این موارد در ابتدای امر و در هنگام قرارداد فروش مشخص و مراتب آن در فاکتور آمده است. در چنین مواردی سازنده می بایست در محل خریدار حاضر و کانکس را در محل نصب و به ایشان تحویل دهد. اما همانگونه که پیشتر اشاره شد، در اکثر مواقع ابعاد کانکس به نحوی است که نیاز به مرحله نصب در محل نداشته و شخص خریدار به راحتی آن را به محل مورد نظر خود حمل و بر روی سطح قرار میدهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.