کانکس فانتزی
اسفند ۹, ۱۳۹۷
کانکس سایدینگ
فروردین ۳۱, ۱۳۹۸
نمایش همه

کانکس کلین روم (اتاق تمیز)

یکی دیگر از محصولات خاص و منحصر به فرد کانکس کارراد کانکس کلین روم(اتاق تمیز) می باشد که در این قسمت به آن می پردازیم. اتاق تمیز اصولاً به محیطی گفته می‌شود که جهت تولید یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد و در این محیط مقدار آلاینده های زیست ‌محیطی بسیار پایین‌تر از حد معمول فضای یک محیط بسته می‌باشد. آلاینده‌های معمول عبارتند از: گرد و غبار، میکروبهای معلق در فضا و بخار مایعات محیطی. بطور دقیق تر اتاق تمیز محیطی با آلایش کنترل شده ذرات معلق در فضاست که در هر متر مکعب آن تعداد معینی ذره وجود دارد. بطور مثال در ساختار تعریف شده در ISO 9 برای اتاق‌ تمیز تعداد کمتر از ۳۵ میلیون ذره در هرمتر مکعب تشریح شده‌است.

اتاق تمیز یا کانکس کلین روم عبارتست از اتاقي كه در آن غلظت ذرات موجود در هوا كنترل شده باشد و به صورتي ساخته و به كار گرفته شود كه ورود، توليد و بقاي ذرات داخل اتاق حداقل باشد و همچنین ساير پارامترهاي مربوط مانند دما، رطوبت و فشار در صورت نياز در آن كنترل شود. اتاق تمیز می‌تواند فضای بسیار بزرگی باشد به‌طوری‌که گاهی اوقات تمامی یک کارخانه با هزاران متر مربع مساحت می‌تواند در ساختمانهایی با فضای تعریف شده اتاق تمیز و زمین‌های پوشیده شده با کف پوش مخصوص این‌گونه اتاق‌، ساخته شده باشد.

اتاق‌ تمیز یا کانکس کلین روم معمولاً برای تولید مواد نیمه رسانا مانند ژرمانیوم، سیلیکون یا برای تولید لوازم تکنولوژیک پزشکی و زمینه‌های دیگر که تولیدات مربوط به آن‌ها نیاز به محیطی کنترل شده دارند استفاده می گردد.

جریان هوای هدایت شده به داخل اتاق تمیز توسط دستگاه مخصوص تصفیه و فیلتر می‌شوند و همچنین هوای داخل محیط بطور دائم در چرخش و تصفیه مجدد قرار می‌گیرد و توسط دستگاه‌های تمیزکننده ذرات هوابرد با اثر بر ذرات بسیار ریز میکرونی (HEPA) یا (ULPA) پردازش می‌شوند تا ذرات ایجاد شده در محیط اتاق تمیز در فیلترها تله شوند.

کارکنان از اتاق تعویض لباس وارد اتاق تمیز می‌شوند و همواره از لباسهای مخصوص و پوشیده مانند کلاه و ماسک و دستکش و روپوش و کفش ویژه و… بسته به کلاس بندی آن ها دارند، استفاده می‌کنند. حتی وسایل کار و دستگاه‌های موجود در اتاق تمیز نیز به شکلی طراحی شده‌اند تا کمترین تعداد ذرات معلق در هوا از نتیجه کارشان حاصل شود. قابل توجه‌است که اتاق تمیز محیط استریل نیست و الزاماً به دلیل تعداد کنترل شده ذرات معلق در هوای محیط، اتاق تمیز نامیده می‌شود. این ذرات توسط دستگاه شمارنده این ذرات قابل اندازه‌گیری هستند.

از نظر جریان هوا می‌توان اتاق‌ تمیز یا کانکس کلین روم را به دودسته کلی تقسیم نمود: ۱- اتاق تمیز یا کانکس کلین روم با جریان لامینار (یک سویه) ۲- اتاق تمیز یا کانکس کلین روم با جریان غیر لامینار (غیر یک سویه) انتخاب نوع جریان اتاق تمیز یا کانکس کلین روم با توجه به کلاس اتاق تمیز و کاربرد اتاق تمیز مورد نظر صورت می‌گیرد. اتاق‌ تمیز با جریان لامینار یا یک سویه کلاس بالاتر و یا به عبارتی اتاق تمیز با درجه تمیزی بالاتری را فراهم می سازند در نتیجه در صنایع حساس تر به آلودگی‌های ذره‌ای و میکروبی از این نوع اتاق تمیز استفاده می نمایند.

مواد تشکیل دهنده کانکس اتاق تمیز(کلین روم)

ساندویچ پانل دیواری, اتاق تمیز یا کانکس کلین روم معمولاً با دو شیوه متفاوت هم باد(Flush System) و غیر هم باد(Semi Flush System) طراحی و اجرا می شوند. برای ساخت اتاق تمیز نیاز به ساندویچ پنل دیواری است.

دیوار که در سیستم های هم باد مورد استفاده قرار می گیرد.  ضخامت این نوع پانل ۸۰ میلی متر بوده، ورقهای جداره دو طرف پانل از نوع گالوانیزه با ضخامت .۶ میلی متر می باشد، پشت ورق ها با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و رویه که در دو لایه، لایه اول با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و لایه دوم با ضخامت ۲۰ میکرون با رنگ های پایه پلی استری به رنگ RAL 9002 یا رنگ های دیگر ارایه می شوند.

داخل جداره ساندویچ پانل از فوم پلی یورتان با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب تزریق شده است. در جداره خارجی پانل ها، قفل های Cam Lock تعبیه گردیده است که در هنگام نصب در زمان قرار گرفتن دو پانل در کنار هم این قفل ها در یکدیگر قفل شده و باعث می گردد که دو پانل کاملاً به صورت هوابند در کنار هم قرار گیرند.

دیوار Pharma Panel که در اتاق غیرهم باد (Semi  Flush System) مورد استقاده است به ضخامت های مختلف ۱۲۰، ۱۰۰، ۸۰، ۶۰، ۴۰ میلی متر قابل سفارش بوده که با توجه به وضعیت قرارگیری پانل در کنار جدار خارجی ساختمان با ضخامت ۶۰ و ۴۰ میلی متر و در قسمت های میانی ۸۰ و ۶۰ میلی متر پیشنهاد می گردد.

 در این سیستم ضخامت ورقها با ضخامت ۶/۰ میلیمتر بوده، پشت ورق ها با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و و رویه که در دو لایه، لایه اول با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و لایه دوم با ضخامت ۲۰ میکرون با رنگ های پایه پلی استری به رنگ RAL 9002 یا رنگ های دیگر بر اساس سفارش مشتری قابل تولید و ارایه می باشد. داخل جداره ساندویچ پانل از فوم پلی اورتان با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب تزریق شده است. اتصال در جداره پانل به صورت کام و زبانه (Command Grove) پیش بینی شده است.

ابعاد : طول ۳۰۰۰ میلیمتر، عرض: ۱۲۰۰میلیمتر و ضخامت: ۸ میلیمتر

رنگ Ral 9016 : Ral 9002 و رنگ های منتخب طبق سفارش مشتریان محترم

لایه رویی : ورق گالوانیزه به ضخامت ۶/۰ میلیمتر

لایه زیرین : ورق گالوانیزه به ضخامت ۶/۰ میلیمتر

لایه میانی : فوم پلی اورتال سخت به دانسیته ۲±۴۰ kg/m3

شیوه اتصال : قفل camlock

جایگذاری لوله های تاسیساتی در لایه میانی جهت تسهیل در راه اندازی سیستم های تاسیساتی

ویژگی خاص : یک رو استیل دور و نیمه استیل تمام استیل

پنجره های Flush اتاق تمیز در هر دو سمت هم باد می باشند که در داخل دیوار با ضخامت ۸۰ میلی متر قرار می گیرد. شیشه های لامینت شده با ضخامت ۶ میلی متر در داخل فریم آلومینیومی و در هر دو سمت جای می گیرد.
سایزها به صورت مدولار تعبیه می شوند. رطوبت توسط سیلیکاژل جذب شده و رنگ فریم آلومینیومی با رنگ دیوارها همخوانی خواهد داشت.

پنجره های Semi Flush به دو صورت Rubber Gasket و Clips قابل تامین است.

مشخصات عمومی نوع Clips: ضخامت های ۱۰۰، ۶۰ و ۴۰ میلی متر در داخل دیوارها با نوع آلومینیومی قابل تامین است.

ضخامت شیشه ها لامینت شده ۶ میلی متر می باشد. اندازه های استاندارد، مدول های ۳۰ سانتی متری تغییر می یابد. رنگ فریم ها با رنگ دیوارها هم خوانی خواهد داشت و سیلیکاژل جهت جذب رطوبت در میان پنجره ها قرار داده شده است.

پنجره های Rubber Gasket: این نوع پنجره ها برای دیوارهایی با ضخامت ۶۰ و ۸۰ میلی متر مناسب در اتاق تمیز است. این استاندارد ۹۰۰*۱۲۰۰ میلی متر را داراست و در هر دو سمت دارای شیشه لامینت شده با ضخامت ۶ میلی متر است.

ابعاد : طول ۱۲۰۰ میلیمتر ، عرض ، ۱۲۰۰ملیمتر و ضخامت : ۸۰  میلیمتر

رنگ : Ral 9016 Ral 9002 و رنگ های منتخب طبق سفارش مشتریان محترم

جنس پروفیل : آلومینیوم آنورایز شده

شیشه : شیشه به ضخامت ۵ میلیمتر

ویژگی خاص : تزریق سیلیکاژن درون پروفیل های پنجره جهت جذب رطوبت

ساندویچ پانل سقفی اتاق تمیز ( کلین روم ) در دو نوع Flush System و Semi Flush System قابل سفارش و تولید می باشد.

از خصوصیات سقف های Flush هم باد بودن، زیبایی و غیرقابل رویت بودن نحوه اتصال پانل ها به یکدیگر و آویزان شدن آنها به سقف اصلی کارخانه و یا سالن است که استفاده از این پانل ها را در سالن اتاق تمیز پروژه های بهسازی و نوسازی توصیه می گردد.

این پانل ها در اندازه های ۱۲۰ در ۲۴۰ و به صورت مدول های ۳۰ سانتی متری، تولید و تحویل می گردد. بنابه سفارش در این سیستم از سقفها دو رویه پانل ورق گالوانیزه به ضخامت ۶/۰ میلی متر و به صورت پیش رنگ شده با ضخامت لایه اول ۵ میکرون رنگ اپوکسی  و لایه ورق رنگ پلی استری براق به ضخامت ۲۰ میکرون می باشد و لایه میانی توسط پلی یورتان به ضخامت ۸۰ میلی متر و با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر مترمکعب تزریق گردیده است.

در سقف کلین روم semi flush system این پانل به ضخامت های مختلف ۱۲۰، ۱۰۰، ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلی متر قابل فروش است.

در این سیستم ضخامت ورقها با ضخامت ۶/۰ میلیمتر بوده، ، پشت ورق ها با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و و رویه که در دو لایه، لایه اول با رنگ اپوکسی به ضخامت ۵ میکرون و لایه دوم با ضخامت ۲۰ میکرون با رنگ های پایه پلی استری به رنگ RAL 9002 یا رنگ های دیگر بر اساس سفارش مشتری قابل تولید و ارایه می باشد. داخل جداره ساندویچ پانل از فوم پلی یورتان با دانسیته ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب تزریق شده است.

اتصال در جداره پانل ها به صورت کام و زبانه (Command Grove) پیش بینی شده است. سقف ها به نحوی طراحی و ساخته می شوند که جهت تعمیرات بتوان روی آن راه رفت.

در داخل سقف ها، لامپ ها می بایست تعبیه گردد به دو صورت دسترسی از بالا و دسترسی از پایین می توان آنها را تامین نمود.

ابعاد : طول ۳۰۰۰ میلیمتر ، عرض : ۱۲۰۰ میلیمتر و  ضخامت : ۸ میلیمتر

رنگ: Ral 9016 ، Ral 9002 و رنگ های منتخب طبق سفارش مشتریان محترم

لایه رویی : ورق گالوانیزه به ضخامت ۶/۰ میلیمتر

لایه زیرین : ورق گالوانیزه به ضخامت ۶/۰ میلیمتر

لایه میانی : فوم پلی یورتال سخت به دانسیته ۲±۴۰ kg/m3

شیوه اتصال : قفل camlock

ویژگی خاص : قابلیت تحمل بار تا ۱۳۰ ± ۱۰ kg/m2 ، یک رو استیل

قیمت اتاق تمیز چند است؟

( cleanroom)
رده بندی اتاق تمیز

اتاق تمیز بر اساس تعداد و حجم ذرات معلق در هر واحد از هوا در کلاسهای مختلف تقسیم بندی می‌شوند. اعداد بزرگی مانند کلاس ۱۰۰ یا کلاس ۱۰۰۰  مربوط به سیستم آمریکایی رده بندی می‌باشند و اجازه حضور ذرات با سایز ۵/۰ میکرومتر یا بزرگتر را در هر فوت مکعب نمی‌دهند. این نوع استاندارد آمریکایی اجازه درج بالاتر را می‌دهد پس می‌توان پیش بینی کرد که ممکن است کلاس ۲۰۰۰ نیز پدیدآید. اعداد کوچک تر به سیستم بین‌المللی ایزو ۱-۱۴۶۶۴ مربوط می‌شوند که از سیستم لگاریتم اعشاری برای تعیین تعداد ذرات معلق در هوا استفاده می‌کنند که از پایه ۰٫۱ میکرومتر آغاز می‌شوند و برای نمونه اتاق تمیز کلاس ۵ در بیشترین تعداد مجازش دارای ۱۰۰٬۰۰۰ عدد ذره می‌باشد. هر دو این استانداردها یک رابطه معکوس دوطرفه بین تعداد و اندازه ذرات معلق در هوا ایجاد کرده‌اند. به همین دلیل هرگز چیزی بعنوان تعداد صفر ذره معلق در هوا نخواهیم داشت.
در جداول مربوط به این استانداردها، خانه‌ خالی کاربردی نیستند و عدم وجود عدد در آنها نمایانگر عدد صفر نیست.
قابل ذکر است که در یک اتاق معمولی (محیط خانه) در حدود یک میلیون ذره موجود است.   

تصاویر clean room

خرید اقساطی اتاق تمیز

خرید آن به چه صورت است؟

اضافه بنا با کمک کانکس پیش ساخته چگونه ممکن است؟

قیمت یک آلاچیق یا کانکس چند است؟

سوالات دیگری دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:

تماس کانکس کارراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.