کانکس غذا خوری

کانکس غذا خوری

یکی دیگر از کانکس های پرطرفدار کانکس کارراد، کانکس غذا خوری می باشد.از دیگر کاربردهای کانکس ها استفاده از آن برای سالن غذا خوری و رستوران های ثابت و متحرک است . این کاربرد به سبب ویژگی سبکی و قابلیت جابجایی آسان و همچنین قیمت بسیار پایین آن در مقابل خرید و یا اجاره مغازه مقبول و بسیار مهم می باشد.

از کانکس غذا خوری در مکان های مختلف می توان استفاده کرد و قابلیت این را دارد که هم در داخل آن و هم در خارج آن میز و صندلی گذاشته تا افراد بتوانند غذای خود را به راحتی میل کنند . از کانکس غذا خوری در مکان های مختلف مانند : مدارس ، دانشگاه ، پروژه های عمرانی ، کارگاه ها ، پارک ها ، کارخانجات و … و مکان هایی که دسترسی به رستوران سخت است استفاده نمود .

مزایای کانکس غذا خوری

در ساخت کانکس ها به موارد مختلفی باید توجه داشت مثل تعداد افرادی که قرار است در آن باشند ، مکان قرار گیری کانکس ، نوع استفاده از آن ، امکانات لازم در آن و … از ساندویچ پانل ها و پانل های پی وی سی برای پوشش داخل و خارج سقف و دیوار کانکس استفاده می شود که لایه ی خارجی باید عاق بندی شده و ضد زنگ باشد . برای پوشش کف نیز می توان از تخته های چند لایه و یا ورق پی وی سی استفاده کرد . برای پنجره کانکس غذا خوری می توان از شیشه های ساده ، رفلکس و یا مشجر استفاده نمود. تاسیسات کانکس را متناسب با نیاز و کارایی آن درست می کنند و امکاناتی از قبیل سیم کشی های برقی و مخابرات ، سرویس بهداشتی ، لوله کشی آب و فاضلاب ، آشپزخانه و… در آن تعبیه می کنند . در کانکس ها می توان از امکانات دیگری نظیر قفسه های فروشگاهی و ویترین ، کپسول آتش نشانی ، سینک ظرفشویی ، یخچال ، سیستم گرمایشی و سرمایشی و … استفاده کرد .این امکانات در تمام کانکس ها مانند کانکس ویلایی ، کانکس نگهبانی ، کانکس کارگاهی و …. قابل نصب می باشد .

کاربرد کانکس سالن غذاخوری

این سازه ها در انواع مجموعه ها که دارای پرسنی و یا حتی مراجعه کننده زیادی هستند کاربرد داشته که از جمله مهم ترین آنها شرکت های تولیدی ، سازمان ها و اداره جات ، دانشگاه ها و بیمارستان ها ، پادگان های نظامی ، نمایشگاه ها و سالن های اجتماعات همگی جز مواردی هستند که در آنها یک کانکس سالن غذاخوری تعبیه می گردد. برخی از آنها بصورت اختصاصی برای پرسنل و برخی دیگر بصورت عمومی برای مراجعه کنندگان بوده و در برخی موارد نیز با توجه به سلسله مراتب سازمانی ممکن است سالن غذاخوری پرسنل از مهندسین و مدیران جدا باشد.

مشخصات کانکس سالن غذاخوری

در یک نگاه کلی کانکس سالن غذا خوری همانگونه که از نامش پیداست یک سالن بزرگ با سقفی کمی بلند تر از اتاق های اداری است که در آن میز ها و صندلی ها چیده شده و یک کانتر تحویل غذا نیز در آن وجود دارد. قسمت کانتر محل قرار گیری متصدی سالن بوده که از طریق یک درب یا دریچه به آشپز خانه اصلی متصل می گردد. غذا از این درب وارد و ظروف غذا های صرف شده نیز از همانجا به دیگ شور خانه منتقل می گردد. دو نکته اصلی در ساخت و مشخصات فنی کانکس سالن غذا خوری عبارتند از استفاده از مصالح کاملا بهداشتی که می توان کف سازی با سرامیک و دیوار های ساندویچ پانلی را در این مورد پیشنهاد داد و دیگری میزان نورگیری یا همان محل تعبیه پنجره ها می باشد.درب کانکس سالن غذاخوری نیز به علت عمومی بودن این فضا می بایست از نوع دو لنگه بازشو بوده تا در ساعات پرتردد تداخلی بین وارد شوندگان و کسانی که قصد خروج از سازه را دارند پیش نیاید. بهتر است یک کانکس سرویس بهداشتی نیز در کنار سازه جهت شستشوی دستان قبل از صرف غذا تعبیه گردد.

روش ساخت کانکس سالن غذاخوری

این سازه معمولًا بصورت اجرا در محل بوده چرا که در اکثر موارد ابعاد آن بزرگ و قابل حمل نمی باشد ، ولی در برخی موارد نیز به دلیل الزامات موجود می توان دو تکه آن را نیز تولید و سپس به محل مورد نظر منتقل نمود که می بایست حتما  قیل از این کار طول مسیر را یک بازدید کارشناسانه کرده تا در موقع حمل کانکس سالن غذاخوری به مشکل برنخوریم. زمان مورد نیاز برای اجرای این سازه با اندازه متوسط حدود ۲۵ تا ۳۰ روز زمان نیاز دارد تا تمامی بخش و متعلقات آن تجهیز گردد.