کانکس دوطبقه

­­کانکس دوطبقه

کانکس دوطبقه یکی دیگر از محصولات پر مخاطب و پر فروش کانکس کارراد می باشد. کانکس دوطبقه بنایی است که بصورت دو طبقه بر روی یکدیگر اجرا می شود. در این روش دو حالت کلی وجود دارد، حالت اول دو طبقه کانکس، کاملا از یکدیگر جدا بوده و توسط یک دستگاه پله خارجی به طبقه بالا دسترسی خواهیم داشت و حالت دیگر بصورت چسبیده که هر دو طبقه کانکس، به یکدیگر مرتبط و پله ارتباطی نیز درون فضا قرار دارد. کانکس کارراد برای اجرای هر دوروش از متد خاصی در طراحی استفاده می کند. کاربری کانکس اداری در اکثر مواقع جهت تجهیز کارگاهی میباشد که فضای مکفی برای گذاشتن کانکس ا در کنار هم را ندارد، می باشد.دلیل ساخت کانکس دوطبقه معمولا استفاده حداکثری از فضا برای کاربری های اداری و یا مسکونی می باشد و با ارتفاع گرفتن سازه معمولا از طبقه دوم دید و منظر مناسبی ایجاد می شود که این خود یکی دیگر از دلایل دوطبقه ساختن این نوع کانکس می باشد.

به طور کلی کانکس دوطبقه کانکس کارراد به این گونه ساخته میشوند که طبقه اول کانکس، دارای اسکلت تقویت شده می باشد که در چهار گوشه آن ستونهایی وجود دارد که کانکس بالایی روی آن پیچ می شود. امکان ساخت کانکس  چند طبقه نیز به همین روش امکان پذیر است که چه در دو طبقه و چه در چند طبقه ابعاد کانکس بسته به سفارش و نیاز مشتری متغیر است . بر خلاف کانکس دوقلو و چندقلو که نیاز به فضای بزرگ برای پیاده سازی کانکس  است. این مدل کانکس به دلیل اینکه طبقات عمودی بر هم سوار میشوند برای شرکت ها و اداره جاتی که فضای زیادی برای گسترش محیط دفتری و اداری خود ندارند بسیار مفید میباشد. در این نوع کانکس می توان به تعداد مورد نیاز اتاق، سرویس بهداشتی و آشپزخانه در طبقه اول و دوم بوجود آورد که این دو طبقه با یک راه پله ی فلزی به هم متصل می شوند. برای زیبایی کانکس می توان سقف آن ها را شیبدار  با ورق های سفال رنگی طراحی کرد و ساخت.

در هنگام ساخت و اجرای کانکس دوطبقه توجه به آکس بندی ستون ها و محل قرار گیری آنها اهمیت زیادی داشته تا هم باعث از بین رفتن نشود و هم اینکه به علت بارگذاری طبقه دوم بر روی آنها باید بگونه ای طراحی شود که بخوبی بار طبقه دوم را تحمل و به زمین انتقال دهد.از این رو می بایست نقشه های سازه ای توسط مهندسین محاسب برسی و نوع هرکدام مشخص شده باشد.

مزایا و معایب کانکس دوطبقه

از نظر مزایا، اصلی ترین آن استفاده حداکثری از میزان مساحت موجود بوده که به این روش می توان فضا های بیشتری را مورد استفاده قرار داد اما از معایب آن هم زمان بیشتر اجرای آن نسبت به سازه های یک طبقه ، نیاز به فونداسیون دارد .

در نهایت کانکس دو طبقه برای تجهیز کارگاه های ساختمانی که محدودیت در فضای کارگاه دارند یک انتخاب  بسیار عالی میباشد.