كانكس حمام
مهر ۱۴, ۱۳۹۶
خانه پیش ساخته
مزیت کانکس و خانه مدولار
مهر ۲۰, ۱۳۹۶
نمایش همه
خانه ویلایی

خانه ویلایی

مزایای خانه های پیش ساخته چوبی و فلزي و اتاق هاي كانكسي :

از مزایای خانه های پیش ساخته چوبی و فلزي و اتاق هاي كانكسي می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک سازی و مقاومت بالا در مقابل زلزله
 • کاهش آلودگی محیط زیست
 • عايق بندی و کاهش چشمگیر انرژی
 • کاهش پرت مصالح ساختمانی
 • سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه
 • زیبایی و سازگاری با اقلیم های متفاوت
 • عمر طولانی

خانه امن کجاست ؟

در روش‌های نوین صنعتی سازی نه تنها به مسئله مسكن بلكه به بهره‌برداری بهینه از مصالح، سرعت و كیفیت ساخت نیز توجه گردیده است. یكی از راههای بهینه كردن ایجاد مسكن استفاده از روش های ساخت و ساز صنعتی و یا نیمه صنعتی می‌باشد كه در اصطلاح فنی به آن بكار‌گیری مصالح پیش ساخته و نیمه پیش ساخته می‌گویند.

در زمینه تولید مصالح نیمه پیش ساخته تكنولوژیهای بسیاری در كشورهای پیشرفته جهان ایجاد شده است.

یكی از جدیدترین این روش‌ها در زمینه ساخت، فن‌آوری و بهره‌برداری از چوب به عنوان رایج‌ترین و فراوان‌ترین مصالح موجود در طبیعت می‌باشد، بطوریكه در آمریكا، كانادا، اروپا (به ویژه در كشورهای اسكاندیناوی)، ژاپن، چین و چند كشور دیگر به عنوان یك سیستم بسیار پیشرفته و مطلوب مورد توجه قرار گرفته است.

ایجاد مسكن بدین طریق برای بیش از یك میلیارد و پانصد میلیون نفر از مردم جهان خود گواه بر این مدعا می‌باشد.

سبك سازی و مقاومت بالا در مقابل زلزله، سرعت در ساخت و بازگشت سریع سرمایه، عایق‌بندی و كاهش چشمگیر مصرف انرژی، عمر طولانی سازه بیش از یكصد سال، زیبایی و سازگار با اقلیم‌های متفاوت، نداشتن نخاله ساختمانی و دیگر مزایا، خانه‌های چوبی را در ردیف خانه‌های زیبا و مورد اقبال در دنیا قرار داده است.

ماکت خانه پیش ساخته

ماکت خانه پیش ساخته

اطلاعات فنی خانه های پیش ساخته چوبی

سیستم ساختمانهای چوبی سبک یکی از روش های ساخت با امتیازات سازه ای و زیست محیطی ویژه می باشد.

پژوهش های بسیاری در رابطه با اثرات زیست محیطی سازه¬ های چوبی توسط موسسه تحقیقات پایداری مواد و مصالح در کشور کانادا انجام شده است که نتیجه برتری چوب را نسبت به فولاد و بتن در مواردی چون عمر مفید مصالح، تولید، قابلیت کاربرد در محل احداث و ضایعات نشان داده است.

علاوه بر امتیازات زیست محیطی ، ایمنی و سبک بودن سازه های چوبی در مواجه با زلزله عملکرد خوبی داشته است.

ساخت و ساز ساختمانهای چوبی نوین در کشور امریکا در دهه ۱۸۴۰ آغاز شده است و تکامل این سیستم در کشور سوئد بگونه ساخت طبقه ای (Platform Framing) انجام گرفت و در دهه ۱۹۲۰ به کشور انگلستان و کشورهای دیگرگسترش پیدا کرده است.

سیستم ساختمانی قاب سبک چوبی یکی از پیچیده ترین سیستمهای ساختمانی است که تنها شامل اجرای درست سازه چوبی از نظر مقاومتی نمیشود بلکه رعایت همه اصول فیزیک ساختمان برای کارکرد آن ضروری است. در این سیستم محافظت سازه چوبی از عوامل مخرب محیط از قبیل رطوبت، قارچ ها، حشراتی که از چوب تغذیه میکنند، میکرو اورگانیزم ها، حرارت زیاد و آتش سوزی ضروری می باشد. شالوده این سیستم ساختمانی علاوه بر تحمل بار سبک سازه چوبی باید از نفوظ آب، رطوبت و حشرات به داخل سازه چوبی به نحو بسیار موثری جلوگیری به عمل آورد.

مزایای خانه پیش ساخته چوبی و فلزي

طراحی و ساخت سیستم ساختمانی چوبی بر طبق استاندارد ها و آیین نامه های زیر می باشند:

 • International Building Code-IBC 2006
 • Minimum Design Loads for Building and other Structures (ASCE7-2005)
 • National Design Specification for Wood Construction 2005,( NDS Code)
 • National Design Specification Supplement 2005, ( NDS-S

ساختمانهای چوبی کاربرد و شناخت وسیعی در کشور های امریکا ، ژاپن ، کنادا و اروپا دارد.

بطور کلی این سیستم بعلت سبک بودن در مناطق زلزله خیز بهترین سیستم ساختمانی به حساب می آید.

موسسات و ارگانهای مهمی که در رابطه با سیستم ساختمانی چوبی می توان نام برد، به قرار ذیل می باشند :

 • American Institute of Timber Construction, AITC

www.aitc.org

 • American Forest and Paper Association, AF & PA

www.awc.org

 • APA- The Engineered Wood Association

www.apawood.org

 • American Lumber Standard Committee, ALSC

www.alsc.org

 • International Codes Council, ICC (IBC Code)

www.iccsafe.org

 • National Frame Builders Association, NFBA

www.postframe.org

 • Canadian Wood Council, CWC

www.cwc.ca

سیستم سازه اي ساختمانهای چوبی در بیشتر کشور های دنیا در مناطق زلزله خیز برای ساخت ساختمانهای مسکونی و با ارتفاع معمولی استفاده می شوند. در کشور امریکا بیش از ۸۰ درصد ساختمانها از سیستم چوبی ساخته شده اند.

ساختار خانه های چوبی

سیستم سازه ای ساختمانهای چوبی از مقاطع چوبی مختلفی ساخته میشوند.

این نوع ساختمان جزء سازه‌های سبك شناخته شده است. در این نوع سیستم سازه‌ای، مقاطع چوبی چهار تراش با قرارگیری در فواصل حدود ۴۰ سانتی‌متری و اتصال تخته‌های چند لایه چوبی و تخته های گچی (گچ برگ) بر روی آنها تشكیل یكسری دیوارهای باربر و برشی را می‌دهند.

مزایای خانه پیش ساخته چوبی

مزایای خانه پیش ساخته چوبی

پیش ساخته چوبی

پیش ساخته چوبی

خانه پیش ساخته چوبی

خانه پیش ساخته چوبی

خانه پیش ساخته چوبی

خانه پیش ساخته چوبی

خانه پیش ساخته چوبی

خانه پیش ساخته چوبی

سیستم خانه های سبک چوبی یک سیستم مدوله شده است که پنلهای دیوار و کف ها در کارخانه ساخته می شوند. در صورت امکان کلیه مسیر های عبور تاسیسات برقی و مکانیکی در کارخانه پیش بینی و تعبیه می شوند. سیستم ساختمانی اسکلتهای چوبی سبک بوده و در زمان کمی بر پا می شوند.

اجزاء اصلی تشکیل دهنده سیستم چوبی به شرح ذیل می باشد:

 • فونداسیون (شالوده)

خانه های چوبی بسیار سبک هستند بگونه ای بعلت سبک بودن سقف و کفها ( وزن متوسط در هر طبقه بین ۵۰ الی ۸۰ کیلو گرم بر متر مربع ) ، نیروی وارد بر شالوده نواری بسیار کم می باشد.

از این روی در ساختمانهای متعارف با اسکلت چوبی نیاز به فونداسیونهایی مانند خانه های سنگین وجود ندارد و فونداسیون این ساختمانها اغلب در ابعاد حداقل می باشد. در صورت آماده سازی مناسب و تراکم ۹۰% خاک زیرین ساختمان چوبی ، نشست چندانی در زمین زیر ساختمان اتفاق نمی افتد و در نتیجه انتظار نشست چندانی در زمین زیر ساختمان نمیرود.

امروزه متداول ترین فونداسیون ها برای خانه های چوبی سه گونه میباشند:

دال بتنی (شالوده گسترده) یا اسلب (Slab on Grade)،

گربه رو (Crawl Space)

فونداسیون دارای زیر زمین (Basement).

در هر سه نوع فونداسیون، شناژهای نواری که زیر دیوارهای باربر وبرشی قرار می‌گیرند.

شناژ های نواری مناسبترین فونداسیون در این نوع سیستم ساختمانی میباشد و همچنین در صورت نیاز می توان از شناژهای تکی نیز استفاده نمود.

طراحی فونداسیونها بر اساس نیروی ثقلی وارده و مقاومت خاک انجام میشود.

 • فونداسیون گسترده کف بتنی، اسلب (Slab on Grade)

در این نوع فونداسیون که تمامی وزن ساختمان بر روی آن قرار گرفته و در عین حال کف ساختمان را نیز تشکیل میدهد.

امروزه متداول ترین نوع شالوده برای خانه های چوبی میباشد.

این شالوده در عین حال ساده ترین و ارزان ترین روش پی ریزی برای سیستم خانه های چوبی میباشد.

ساختمان با قاب سبک چوبی بر روی سکویی یکپارچه بتنی که بطور معمول با شبکه ای از میل گرد عاج دار آهنی مسلح شده است قرار می‌گیرد.

زیر دیوارهای باربر و برشی شنازهای نواری وجود دارد.

 • فونداسیون با زیر زمین

شالوده دارای زیر زمین یکی از قدیمی ترین روش های پی ریزی است و از نظر نحوه استفاده بر دو نوع میباشد.

شالوده با زیر زمین بسته که بطور کامل در خاک قرار گرفته و تنها از داخل ساختمان بدان راه باشد و شالوده با زیرزمین باز که دست کم یک ضلع آنرا خاک احاطه نکرده و به حیاط و یا به بیرون نیز راه داشته باشد.

شالوده دومی برای زمین های شیب دار مناسب تر است.

از آنجا که دیوار زیرزمین در مجاورت خاک قرارگرفته و پیوسته در خطر نفوذ آب و رطوبت قرار دارد، باید سطح خارجی دیوار عایق رطوبتی شده و پیرامون ساختمان کمی پایین تر از کف زیرزمین زه کشی شود.

در مجاورت دیوار خارجی زیرزمین باید برای تخلیه بهتر آب، شن ریخته شود و در حدود ۱٫۵ متر پیرامون ساختمان و در روی زمین با سیمان ویا لایه ای غیر قابل نفوذ در برابر آب و با شیب به خارج ساختمان پوشانده شود.

دیوارهای زیرزمین بطور معمول از بتن و یا مصالح غیر آلی دیگر مانند بلوک سیمانی، آجر، بتن گازی و غیره ساخته میشود.

 • دیوارهای خارجی :

دیوارهای باربر خارجی به تنهایی و گاهی به همراه دیوارهای باربر داخلی سازه باربر ساختمان چوبی را تشکیل می‌دهند.

این دیوارها با قرار گرفتن وادارهای چهار تراش چوبی با فاصله معین از یکدیگر و به صورت قاب ساخته شده و بر روی پی بتنی ساختمان قرار می‌گیرند و با پیچای مهاری (Anchor Bolts) به فونداسیون متصل می شوند. برای ساختمان‌های کم ارتفاع ابعاد این وادارها بطور معمول ۴٫۵ در ۱۰ سانتی‌متر است که با فاصله مرکزی ۴۰ سانتی‌متر از یکدیگر قرار می‌گیرند.

روی این قاب‌ها را از داخل با گچ برگ (ورق گچی) و از خارج با تخته های چندلا می‌پوشانند.

نمای ساختمان می‌تواند نمای نیم آجر، لمبه چوبی و سمنت بوردهای افقی و سیمان بر روی شبکه فلزی، ورق‌های فلزی، ورق‌های پلیمری و یا هر محصول ساختمانی مناسب دیگری باشد. بین وادارها چوبی را با یک عایق حرارتی مناسب از قبیل پشم سنگ ، پشم شیشه یا پلی یورتان پر می‌کنند. بارهای ثقلی وارده به ساختمان از طریق این دیوارهای باربر، متشكل از وادارهای چوبی با مقطع چهارتراش به اصطلاح ۴×۲ (۴٫۵cmx9cm) و یا ۶×۲ (۴٫۵cmx15cm)، تیر دوبل بالای دیوار(Top Plate) و تیر زیرین دیوار(Sill Plate) به کف های چوبی و فونداسیون منتقل می‌گردد.

دیوارهای باربری كه بااستفاده از تخته های چوبی چند لا، Plywood و یا OSB پوشش داده می‌شوند.

نقش دیوارهای برشی را نیز در این نوع سازه‌ها ایفا می‌نمایند.

به لحاظ سیستم باربر جانبی، دیوارهای برشی تعبیه شده در بخشهای مختلف ساختمان (به خصوص دیوارهای جدار بیرونی ساختمان)، نقش جذب نیروی برشی جانبی وارده به ساختمان و انتقال آن به فونداسیون را دارا می‌باشند.

مزایای خانه پیش ساخته چوبی
 • سیستم کف-سقف

تیر‌های سقف ‌بگونه ای ساده بر روی دیوارهای باربر خارجی و یا داخلی با میخ، پیچ و اتصالات فلزی دوخته میشوند. سازه جداکننده طبقه‌ها تشکیل شده است از تیرهای چهار تراش‌ چوبی که با فاصله معینی که بطور معمول ۴۰ سانتی‌متر است قاب‌بندی می‌شود. در قاب‌بندی سقف در مواقع نیاز میتوان از تیر های خرپای چوبی استفاده کرد. سقف بوسیله تخته‌های چند لای(۱۸ میلیمتر) بوسیله میخ به تیرها در فواصل معینی متصل شده و آن را می‌پوشانند و بر روی آن کف‌پوش مناسبی قرار می‌دهند. کف جدا کننده طبقات و دیوار بالایی آن سیستم تیرریزی سقفهای شیب دار سیستم کف سقف و بازشو راه پله طبق آیین نامه IBC2006 بخش ۲۳۰۱٫۲ می توان ساختمانهای چوبی را بروش تنش مجاز ASD, (Allowable stress Design) طراحی نمود. نیروهای وارد بر ساختمان برای طراحی در آیین نامه IBC2006 فصل ۱۶ و ASCE7-05 ارایه شده است.

اتصالات

طراحی و اجرای صحیح اتصلات اهمیت زیادی در رفتار ساختمانهای چوبی دارد. اتصال ها مسیر عبور نیروهای ثقلی و جانبی و تمامیت سازه را تأمین می کنند. درساختمانهای چوبی برای اتصال اجزای گوناگون ساختمانی از انواع اتصالات فلزی و چوبی استفاده میشود. اتصالات بگونه ای متداول از نوع اتصالات خشک هستند، که به‌صورت پیچ و مهره، پیچ چوب ساده، میخ ساده و یا میخ شلیکی، نبشی ها و اتصالات فلزی در اشکال بسیار متنوع، ورق های آهن گالوانیزه سوراخ دار و یا میخ دار اجرا می‌شوند.

برای اتصال های خرپایی و همچنین اتصال تیرها در جهت طولی به یکدیگر از ورق گالوانیزه میخ دار استفاده میشود.

آیین نامه National Design Specification For Wood Construction, NDS یکی از آیین نامه هایی است که برای طراحی اتصالات استفاده می شود.

ضرایب تنظیم :

چندین ضریب که در مقاومت اتصالات موثر می باشد در جدول ۱۰٫۳٫۱ آیین نامه NDS لیست شده اند که عبارتند از:

 • CM – ضریب رطوبت محیط – NDS جدول ۱۰٫۳٫۳
 • CD – ضریب مدت اعمال نیرو – NDS بخش ۱۰٫۳٫۲ و جدول ۲٫۳٫۲
 • Ct – ضریب دما – NDS جدول ۱۰٫۳٫۴
 • Cg – ضریب اثر گروهی – NDS بخش ۱۰٫۳٫۶ و فرمول ۱-۱۰٫۳
 • C∆ – ضریب هندسی – NDS بخش ۱۱٫۵٫۱
 • Ceg – ضریب مقطع عرضی – NDS بخش ۱۱٫۵٫۲
 • Cdi – ضریب دیافراگم – NDS بخش ۱۱٫۵٫۳
 • Ctn – ضریب پاشنه ای میخ – NDS بخش ۱۱٫۵٫۴

نما و نازک کاری

در سیستم خانه های سبک چوبی، قابلیت اجرای بیشتر نماهای متداول وجود دارد. در این سیستم می‌توان از انواع ورق‌های چوبی، سیمانی، فلزی، پلیمری و یا حتی نماهای بنایی مانند آجر یا سنگ استفاده کرد. در صورت اجرای نمای خارجی با مصالح و فراورده‌های بنایی، باید نما را بوسیله بست‌های فولادی و یا آهن گالوانیزه به سازه چوبی متصل کرد. این عمل برای انتقال نیروهای جانبی مانند باد به سازه چوبی است.

 • نما :

نمای سیستم قاب سبک چوبی، از مصالح متنوع و گوناگونی می‌تواند تشکیل شود. صفحات تخته سیمانی و تخته چندلا، جزو متداول‌ترین مصالح نمای سیستم می‌باشند، که مستقیماً با میخ و پیچ به اِستادها متصل می‌شوند. بعنوان نما همچنین میتوان از نیم آجر خود ایستا، شبکه فولادی با سیمان پاششی بر روی آن، ورق های پلیمری و یا فولادی استفاده کرد. در صورتی که از نمای آجری استفاده شود باید برای انتقال نیروی باد، با بست هایی دیوار آجری را به سازه چوبی متصل کرد.

 • پوشش داخلی :

بعد از اجرای تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و نصب عایق های حرارتی و رطوبتی ، سطح داخلی ساختمان با گچ برگ پوشانده می شود که بستر مناسبی را برای رنگ آمیزی ، بلکا ، کاغذ دیواری ، پنل های دکوراتیو و … فراهم می کند .

 • کاشی کاری :

در سرویس ها و جاهایی که نیاز به کاشی کاری دارد بعد از نصب گچ برگ مقاوم در برابر رطوبت (MR ) سطوح مورد نظر با دقت بالا عایق کاری می شود و سپس انواع کاشی ( با چسب یا ملات ) سطح نهایی را می پوشانند.

 • سرامیک – پارکت :

عایق های صوتی با زیر سازی مناسب در کف طبقات اجرا می شود سپس کف ها می تواند با سرامیک یا پارکت پوشیده شود

 • بام پوش :

پوشش نهایی سقف از اجزای بسیار مهمی است که در انتخاب آن باید دقت کافی به عمل آید. سبک بودن ، طول عمر ، امکان مرمت یا بازسازی ، زیبایی و … از جمله نکاتی است که باید به آن توجه نمود. در مناطقی که دمای هوا زیر صفر نمی رود می توان از کاغذ های قیر اندودی که تحت پرس قرار گرفته اند استفاده کرد.و در مناطقی با دمای بسیار بالا یا بسیار پایین بهتر است از مصالح دیگر مانند ورق گالوانیزه با سنگ دانه یا ورق آلوزینگ با سنگ دانه استفاده کرد.

سازه FHT و زلزله

زمین‌لرزه‌های فراوانی که در گوشه و کنار جهان به وقوع پیوسته است، نشان داده اند که خانه‌های با اسکلت چوبی مقاومت بسیار زیادی در برابر زمین‌لرزه دارند. در کشور امریکا ، ایالت کالیفرنیا یکی از ایالاتی با شرایط زلزله خیزی خیلی زیاد ، مساحت مدارس عمومی بیش از چهارصد میلیون متر مربع است که بیش از هشتاد درصد آنها دارای اسکلت چوبی هستند.

در زمین‌لرزه نورتریج که در سال ۱۹۹۴ به وقوع پیوست هیچ کدام از سازه‌های چوبی این مدارس دچار آسیب جدی نگردیدند.

مزایای خانه پیش ساخته چوبی

تخریب جدی تنها در میان اجزای غیر چوبی این ساختمانها بوقوع پیوست.

تحقیقات و بررسی هایی که پس از زلزله نورتریج توسط دپارتمان توسعه ساختمان و شهرسازی امریکا انجام شده است، نشان میدهد که اکثر ساختمانهای چوبی مسکونی از نوع “Type V” در زلزله خوب عمل کرده اند و بیشتر آسیب ها در ساختمانهایی بوده است که طبقه زیرین از نوع طبقه نرم (Soft Story) بوده است. آسیب دیوارهای چوبی حدود ۲ درصد و سقفها ۱ درصد بوده است .

رجوع شود به مقاله : “Assessment of Damage to Resintial Buildings Caused by Northridge Earthquake” by US. Department of Housing and Urban Development.

مزایای خانه های پیش ساخته چوبی

در سال ۲۰۰۲ دولت ایالتی کالیفرنیا تصمیم گرفت که در ساخت ساختمانهای بتنی و آجری مدارس کالیفرنیا تجدیدنظر بعمل آورد زیرا که ساختمان‌های با اسکلت چوبی بهترین مقاومت را در برابر زلزله از خود نشان داده بودند. در بسیاری از خانه های چوبی پی بتنی نتوانسته است در برابر زمین لرزه مقاومت نماید ولی سازه چوبی بدون آسیب زیاد پابرجا مانده است.

در زمین لرزه هوگوکن نامبو که در سال ۱۹۹۵ در کوبه ژاپن بوقوع پیوست ۶۸۰۰ کشته از خود برجای گذاشت که همگی در خانه های بدون سازه چوبی بودند. زمین لرزه های دیگری که در کشور ایالات متحده امریکا بوقوع پیوسته است آمار مشابهی بدست میدهند.

مزایای خانه های پیش ساخته چوبی

یک اصل بسیار مهم در این سیستم ساختمانی یک پارچگی سازه آن است. همه دیوارها، سقف ها، سقف خارجی، شالوده و دیگر اجزای تشکیل دهنده سازه ساختمان باید بدرستی و با دقت بسیار همانند جعبه ای یک پارچه به یکدیگر دوخته شوند. نیروی منتقل شده از سقف به شالوده باید بگونه ای خطی باشد و از ممان چرخشی تا آنجا که امکان دارد اجتناب کرد.

از مهمترین مزایای سازه‌های چوبی مقاومت بالای آنها در برابر انواع بلایای طبیعی (سیل، زلزله و آتش‌سوزی) است. ضریب میرایی بالای چوب آن را مناسب‌ترین نوع مصالح برای طراحی سازه‌های مقاوم در برابر زلزله می‌داند و نیز از اصول کلی مقاوم‌سازی سازه‌ها در برابر زلزله کاهش بار مرده ساختمان است که این امر در صورتی که سازه چوبی باشد در قیاس با سازه‌های دیگر (فولاد و بتن) به طور متوسط هفت برابر سبک‌تر خواهد شد.

طبق آیین نامه IBC2006 و ASCE7-05 عوامل موثر در تعیین نیروی زلزله:

 • ارتفاع و طبقات ساختمان
 • استحکام و پیوستگی عضوهای افقی مانند دیافراگم کفها، سقف
 • استحکام دیوارها و هدایت لرزه ای آنها
 • اتصالات داخلی و یکپاچگی تمام اعضای سیستم قاب سبک چوبی
 • وزن وسبکی ساختمان چوبی
 • رده مصرف سکونت در ساختمان (Occupancy Category) – IBC2006-Table 1604.5
 • اهمیت ساختمان ) (Importance factor, I – ASCE7-05 Table11.5-1
 • شتاب مبنای طیفی) (Mapped acceleration parameters, S1 and Ss- IBC2006-1613.5
 • نوع زمین (Site class) – IBC2006- 1613.5.5.1 & Table 1613.5.2
 • ضرایب سایت (Site coefficient, Fa and Fv)- IBC- Table 1613.5.3(1)&(2)
 • رده بندی طراحی زلزله (Seismic Design Category, SDC) – IBC2006- 1613.5.6
 • نوع سیستم مقاوم در برابر زلزله (Load Force Resisting System, LFRS) – ASCE7-05 –۱۲٫۲٫۱
 • ضریب رفتار ساختمان (Response modification coefficient, R) – ASCE7-05- Table12.2.1
 • زمان تناوب اصلی نوسان ساختمان (Fundamental period of the structure) – ASCE7-05 ,12.8.2
 • نحوه توزیع نیرو در ارتفاع ساختمان –
 • ASCE705- Section 12.8.3
مزایای خانه پیش ساخته چوبی

عواملی که در ساختار سیستم ساختمان سبک چوبی به گونه ای موثر باعث مقاومت آن در هنگام زمین لرزه میشود:

 • استحکام قاب دیوارها و هدایت لرزه‌ای آنها
 • استحکام و پیوستگی عضوهای افقی مانند کف، سقف، بام وخرپاها
 • اتصال داخلی و یک پارچگی تمام اعضای سیستم قاب سبک چوبی
 • سبکی ساختمان چوبی

مقاومت خانه های چوبی FHT در برابر آتش سوزی

تمهیدات ایمنی :

 • چوب به صورت محافظت نشده (اکسپوز) در ساختمان های چوبی به کار برده نشده مگر در مواردی که جهت زیبایی در پوشش داخلی استفاده شود که در این صورت بر اساس مبحث ۳ بخش ۲۳ IBC، از چوب عمل آوری شده با مواد کند سوز استفاده می شود.
 • رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران ، حفاظت ساختمان ها در برابر حریق.
 • رعایت بخش۹ و۵و۷ IBC ، روش های محافظت در برابر آتش و بخش ۲۳ خانه های چوبی.
 • استفاده از هشدار دهنده های آتش ، دیوارهای نسوز جداکننده آتش و تدابیر اجرایی مندرج در IBC برای جلوگیری از وقوع حریق و انتقال آن بین اطاقها و اعضاء ساختمان و از طرف دیگر بین ساختمانهای مجاور.
مزایای خانه پیش ساخته چوبی

درجات مقاومت در برابر آتش :

اگر حرارت و زمان آتش سوزی و دسترسی به اکسیژن هوا به اندازه کافی باشد، چوب در حدود ۲۰۰ درجه سانتی گراد آتش می گیرد. برای مشتعل شدن تحت تاثیر مستقیم آتش ،چوب به درجه حرارتی بین ۳۰۰-۴۰۰ درجه سانتیگراد نیاز دارد. اگر چوب را تحت تاثیر تشعشع حرارتی قرار دهیم و حرارت آنرا بالا ببریم به حرارت بیشتری در حدود ۵۰۰-۶۰۰ درجه سانتی گرد نیازمندیم تا بتوانیم آن را شعله ور کنیم. شعله ور شدن و سوختن چوب به گونه ای کنترل شده با سرعتی ثابت انجام می گیرد.

لذا در بسیاری از موارد کاربرد تنها یک لایه تخته گچی بسیاری از الزامات حریق را تامین می کند. برای مقاومت بیشتر در برابر آتش از نوع مقاوم حریق تخته های گچی با رنگ قرمز مشخص می شوند و دارای افزودنی هایی می باشد که مقاومت آن را در برابر آتش افزایش می دهند. تخته گچی عادی به علت ترک خوردن تنها می تواند در مراحل اولیه آتش سوزی وظیفه محافظت در برابر حریق را انجام دهد اما تخته های مقاوم در برابر آتش به علت دارا بودن الیاف و افزدونیها یکپارچگی بیشتری در دمای بالا دارند.

مزایای خانه پیش ساخته چوبی

تخته گچی مقاوم در برابر آتش باید بتواند حداقل یک ساعت مقاومت داشته باشد.

این تخته های گچی با ضخامت های گوناگون به همراه تخته های چوبی در ساختارهای گوناگون دیوار ، کف و سقف می توانند بیش از ۳ ساعت در برابر آتش مقاومت داشته باشند. مقاومت سیستم قاب چوبی سبک در برابر آتش به طور کلی به وسیله نصب تخته های گچی که تمامی سطح داخلی ساختمان را پوشانده است تامین می گردد. به این منظور در بساری از موارد لازم است که از تخته های گچی مقاوم در برابر آتش استفاده کرد.

اجرای مناسب این تخته های گچی برای تامین مقاومت لازم در برابر آتش در راهروها ، راه پله ها ، راههای فرار آتش سوزی در نزدیکی شومینه ها ضروری است بر طبق جداول ارائه شده در آئین نامه ساختمانی کشور کانادا ، ۱۹۹۵ ، دیوارهای باربر و غیر باربر این سیستم ساختمانی با روش های متداول بین ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت می توانند در برابر آتش مقاومت داشته باشند.

مزایای خانه پیش ساخته چوبی

رفتار چوب در برابر آتش :

مقاومت چوب در برابر آتش بستگی بسیار به حجم آن دارد.

برابر آئین نامه های معتبر در کشورهای دارنده صنعت خانه سازی چوبی ، ابعاد سطح مقطع چوب سازه نباید از اندازه اسمی ۱۰ × ۵ سانتی متر کمتر باشد.در سطح چوب هنگام سوختن لایه ضخیمی از ذغال با مقاومت حرارتی زیاد تولید می شود که مانع از نفوذ حرارت به داخل چوب می شود. در نتیجه با تداوم آتش ضخامت لایه ذغال بیشتر شده و باعث افزایش زمان مقاومت چوب در برابر آتش می گردد. مقاومت باقی مانده یک عضو چوبی سازه در هنگام آتش سوزی برابر است با مقاومت سطح مقطع قسمتی از آن که هنوز ذغال نشده است بر خلاف سازه فولادی که مقاومت خود را با ازدیاد حرارت از دست می دهد.

مقاومت خانه های چوبی FHT در برابر موریانه

موریانه‌ها حشراتی هستند از راسته مساوی بالان ، که بدنی نرم دارند و به کندی حرکت می‌کنند به حکم طبیعت تا پایان عمر در دژ تاریکی که محل اجتماع آنهاست به سر می‌برند. زیرا در روشنایی آفتاب و فضای باز یارای ایستادگی در برابر دشمنان بی‌شمار خود را ندارند. موریانه‌ها حشراتی هستند اجتماعی که دو نوع از آنها دیده می‌شود: یک نوع در داخل چوب‌های منازل زندگی می‌کنند و نوع دیگر مخصوص نواحی استوایی بوده و در بیابان‌ها برای خود مسکن می‌سازند و طول خانه‌هایشان گاهی به ۵ متر و قطرش به ۸ متر می‌رسد.

بزرگ‌ترین دشمن موریانه‌ها، مورچه‌ها هستند که اگر آنها را بگیرند فورا می‌کشند و لاشه شان را برای تغذیه به لانه خود می‌برند. و گاهى اتفاق مى افتد كه كشتار بزرگى از موریانه ها توسط مورچه ها صورت مى گیرد.» موریانه ها به هواى مرطوب نیاز دارند و در هواى معمولى نمى توانند راحت زندگى كنند.

مزایای خانه پیش ساخته چوبی

 

خرید خانه پیش ساخته چوبی به چه صورت است؟

اضافه بنا با کمک کانکس پیش ساخته چگونه ممکن است؟

قیمت یک آلاچیق، خانه پیش ساخته چوبی یا کانکس چند است؟

سوالات دیگری دارید؟

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید:

تماس با کارراد کاروان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.