مزایای استفاده از کانکس

۶۲ درصد از پاسخ دهندگان بر این باورند که فرآیند استفاده از کانکس و. خانه های پیش ساخته، میزان استفاده از مواد را کاهش می دهد. با ۲۷ درصد از استفاده از کانکس/ مدولاسیون، مواد مورد استفاده ۵ درصد یا بیشتر استفاده از مواد را کاهش می دهد.

اهداف و دامنه استفاده از کانکس و  ساختمان های پیش ساخته به شرح زیر است: –

استفاده از کانکس برای کاهش زمان ساخت و هزینه آن.

اسفاده از کانکس برای کم کردن زباله ها و ایجاد محیط زیست مناسب.

کانکس جایگزین روش سنتی یا روش معمول ساخت با ابزار و تکنیک های جدید.

ساختن وزن سبک و ایجاد مقاومت در برابر زلزله و مقاوم در برابر شرایط نامساعد.

با استفاده از کانکس می توانید ساخت و ساز در سایت را به حداقل برسانید.

 استفاده از کانکس درحداقل رساندن استفاده از سنگ آهک، آجر، میلگرد، سیمان، سنگ آهک و آب بیش از حد نقش به سزایی دارد.

سخن ۱ مفهوم ساختار مدولار و کانکس

سازه های سلولی، ماژول های سلولی و ساختمان های مدولار در کانکس

ساخت و ساز مدولار  و کانکس به عنوان یک مفهوم، یک ایده جدید نیست. انگیزه این جنبش در وعده گرفتن مزایای مربوط به روشهای استاندارد است. روش های مختلف مدولار بودن(کانکس) را می توان شناسایی کرد. رویکردهای اصلی ممکن است عبارتند از۱- تولید ماژول های یکسان (بدون سفارشی سازی)؛ ۲- سفارشی سازی ماژول(کانکس) با توجه به نیازهای پروژه مورد نظر؛۳- تولید ماژول های منحصر به فرد رایگان. امکانات معماری با ساخت کانکس به طور طبیعی افزایش می یابد در حالیکه تغییرات بیشتر در ماژول ها وجود دارد. با این وجود، همه رویکردها فلسفه تولید را در بر می گیرد که تولید صنعتی و استاندارد شده مورد هدف قرار گرفته است.

ساختار سلولی به عنوان یک جزء ساختاری تعریف شده است که هدف آن کمینه کردن مقدار مواد مورد استفاده برای رسیدن به وزن کم و حداقل هزینه مواد است. ساختار شکل لانه زنبوری نمونه ای از ساختار سلولی در ساخت کانکس است. ساختار مدولار و کانکس نوع جدیدی از ساختار اسکلت را نشان می دهد (مقایسه هنگ و همکاران ۲۰۱۱). ایده اصلی این است که ماژول ها می توانند بار دیگر ماژول ها را تحمل کنند و بنابراین ساختارهای پشتیبان جداگانه لازم نیست. ساخت و ساز مدولار و کانکس همچنین یک مورد خاص از ساخت و ساز مدولار که در آن حتی ساختمان های چند طبقه را می توان از ماژول های حجمی ساخته شده است، که اندازه آن می تواند واحد کل واحد تشکیل شده است.

شکل: مفاهیم ساختار مدولار و کانکس

سخن ۲: طبقه بندی

پیش سازه (کانکس) به ترتیب از دیدگاه درجه ساخت و ساز قبل از ریخته گری طبقه بندی می شود.

کانکس با سیستم های بزرگ پانل

کانکس با سیستم های قاب

کانکس با  سیستم های ستون ستون با دیوار

کانکس با سیستم های مختلط

کانکس با  الزام به اتخاذ روش پیش سازه

علم و فناوری در کشورهای پیشرفته بسیار سریع حرکت می کنند. آنها هیچ وقت نگاه نمی کنند. در همین حال، هنوز کشورهایی وجود دارند که از راه های متعارف ساختمان استفاده می کنند و وقت و پول زیادی را صرف آن می کنند. همچنین، توسط زمین لرزه قوی در نپال، بسیاری از ساختمان ها و سازه ها نابود شدند و کشور چندین سال پیش تحت فشار قرار گرفته است. بنابراین، برای توسعه ملت در حداقل زمان، حداقل هزینه بدون مزاحمت محیط زیست، روش های ساخت کانکس و خانه های  پیش ساخته بسیار ضروری است.

در ساخت کانکس مشخصات زیر  باید در نظر گرفته شود:

در دسترس بودن آسان کانکس

وزن سبک برای حمل و نقل آسان و به اقتصاد بر روی بخش و اندازه پایه کانکس

اموال عایق حرارتی در کانکس

کارایی آسان کانکس

طول عمر در تمام شرایط آب و هوایی کانکس

غیر قابل اشتعال بودن کانکس

اقتصاد با هزینه، و.. در ساخت کانکس

عایق صوتی در ساخت کانکس

مزایای استفاده از کانکس و خانه های پیش ساخته

مزایای اصلی کانکس و  ساختارهای پیش ساخته عبارتند از مونتاژ عناصر تکمیل شده در سایت، تحمل خود باربری و اجرای سریع، که از استفاده آنها در صنایع برتر است.

کانکس سازی

نمونه کانکس

در زیر نمونه کانکس‌های ساخته شده توسط شرکت کارراد کاروان را ملاحظه می فرمایید. کارراد کاروان هرآنچه در ذهن شما باشد را به حقیقت تبدیل می‌نماید.